Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
 
Bigo Nedir?
 

2014 yılında Singapur’da kurulan BIGO (BIGO Technology Pte. Ltd.), dünya çapında en hızlı büyüyen internet şirketlerinden biridir. Resmi adresi www.bigo.tv olmakla birlikte Türkiye ve dünya genelinde oldukça yüksek ziyaretçi kitlesine ulaşmayı başaran canlı yayın uygulamasıdır.

 
Bigolive.com.tr Sayfası Nedir?
 

Uygulama içerisinde yayıncı olmak isteyen kişilere ajans tercihleri konusunda yardımcı olabilmek adına hobi bloğu olarak kurulan internet sayfasıdır. Resmi sayfası ile hiçbir bağlantısı yoktur.

 
Yayıncı Şartları Nelerdir?
 

Uygulama içerisinde kabul görmüş ajanslardan herhangi birine katılarak yayıncı olma imkanı elde edebilirsiniz.
Uygulama içerisinde kadın yayıncılarda herhangi bir şart aranmazken, erkek yayıncıların ise yetenek veya belli bir kitleye hitap ediyor olması önemlidir. Yayıncı bir ay(30 gün) içerisinde en az 30 saat yayın yapmalı ve 15 gün ise online olmalıdır.

GENEL ŞARTLAR
+18 yaş sınırı vardır.
Genel anlamda bütün yayıncılarımızın görsel olarak izleyici kitlesine hitap etmesi tercihimiz.
Erkek adaylar için ses, enstrüman, oyunculuk , çizim vb yetenek videosu + fotoğraf ile başvuru yapılması gereklidir.
Kadınlarda başvurular görüntülü veya fotoğraf üzerinden yapılacaktır.
Kamera çözünürlüğü ve ses kalitesini iyi ileten iyi bir telefon veya bilgisayar gereklidir.
İnternet bağlantısı iyi olması gereklidir.

 
Nasıl Para Kazanabilirim?
 

Bigo uygulaması üzerinden yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Hediye kotası mekaniği ile çalışan Bigo, yayıncılarına aylık belirli kota doldurmaları şartı ile ödeme yapmaktadır. Uygulama içerisinde Fasülye olarak adlandırılan para birimi ile takipçilerinizden aldığınız hediyeler ile kotanızı doldurarak para kazanabilirsiniz.

 
Hangi Ajans ile Çalışmalıyım?
 

Ajans Nedir ?

Uygulama içerisinde Ajans olarak tabir edilen, yayıncılara ödemelerini gönderen, yayıncıların yaptığı kotalar ile belirli bir komisyon alan kişi ve kuruluşlardır. 

Dikkat etmeniz gereken husus:  Bigo dünyasında yeni iseniz sizi ajansına veya ailesine davet eden çok fazla kişiyle karşılaşabilirsiniz.. Ajans sahipleri veya menejerler ajanslarına dahil olmanız durumunda farklı ajans transferinize onay vermemektedir.

En Güvenilir Ajans Hangisidir ?
BigoLive Türkiye Yayıncı ve Ajans Portalı ile iletişime geçerek iş birliği yaptığımız en güvenilir ajanslar ile birlikte çalışarak yayın hayatına kaliteli ve güvenilir bir şekilde başlayabilirsiniz.

 
Neden Ajans Seçimine Dikkat etmeliyim?
 

Bigo Türkiye klasmanında büyük ve küçük ölçekli yüzlerce Ajans bulunmaktadır.  Bu ajansların bir çoğu ise stabil ve kaliteli bir istikrar sağlayamaması sebebi ile başarısızlıkla sonuçlanıp kapatılmaktadır.
PR ve reklam çalışmaları başarılı olan fakat beklentileri karşılayamayan ajanslar sebebi ile başarısız bir Bigo deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu sebeple yayın hayatınıza başlamadan ve para kazanmadan önce mutlaka Yayın & Ajans rehberliği hizmeti veren platformlar ile iletişime geçmelisiniz. 

Ajans tercihleri ne gibi riskler barındırmaktadır?
Güvenilir olmayan ve kredibilitesi düşük ajanslar ile iş ortaklığı yapıldığında karşılaşılan temel sıkıntılar şöyledir:
+Ödeme problemi yaşanması.
+Zaman içerisinde beklenilen desteğin sağlanamaması.
+Anlaşmazlık ve problem dahilinde farklı ajansa geçişin mevcut ajans tarafından onaylanmaması.
+Mevcut ajansın kapatılması halinde yayıncının yayın lisansının iptal olması. 
vs.

 
Yayında Neler Yapmalıyım ?
 

Takipçileriniz ile sohbet edebilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz. Enerjik, eğlenceli ve yaratıcı olmalısınız. Ayrıca diğer yayıncılar ile de bağlarınızı güçlü tutmalısınız.

 
Para Kazanabilir Miyim ?
 

BigoLive’da tutunmak ve istikrarlı bir şekilde para kazanmak için temel öncelik sabırlı olmak.  Yayınlarınızı bir iş olarak düşünmeli, düşük performanslı yayın ile karşılaşmanız halinde pes etmemelisiniz.
Uygulama içerisinde etkileşiminizi arttırmak adına insanlar ile diyaloğunuzu iyi tutarak zaman içerisinde geniş bir kitleye hitap edip kazancınızı çok yüksek boyutlara çıkartabilirsiniz.

 
Ödemeyi Nasıl Alabilirim ?
 

Ödemeler Signapur kaynaklı Bigo şirketi tarafından ajans sahiplerine gönderilmektedir. Ajans sahipleri ise yayıncılarına her ayın 13 ile 16 tarihleri arasında ödemeleri yapmaktadır.